Sâmbătă, 24 februarie, la Liceul Teoretic ”David Voniga” din Giroc s-a desfășurat etapa județeană a Olimpiadei de limba română, ”Universul cunoașterii prin lectură”. Au participat 81 de elevi provenind de la douăsprezece școli din județul nostru, inclusiv școlile din Giroc și Chișoda.

Olimpiada își propune, anual, să amplifice pasiunea elevilor pentru cunoaștere, prin lectură și dezvoltarea creativității. Competiția, adresată elevilor de gimnaziu din mediul rural, încurajează performanța și dorește să integreze cunoștințele elevilor din diferite domenii și să evalueze nivelul de înțelegere a unui text literar sau nonliterar.

Scopul acestei olimpiade este de a crea elevilor din mediul rural un spațiu deschis al cunoașterii, de a le insufla plăcerea de a citi, de a le forma o cultură literară importantă. Mai ales prin lectură, sufletul și mintea noastră se dezvoltă într-un mod armonios și frumos!

Ca orice concurs, au existat și câștigători:

  • Premiul I : Teregan Răzvan Daniel, clasa a V - a , Şcoala Gimnazială Comloşu Mare ( nota 9,50);
  • Premiul I : Ştefan Karina, clasa a VI - a, Liceul Teoretic "David Voniga" Giroc (nota 9,30)
  • Premiul I : Racz Timeea, clasa a VII - a, Liceul Teoretic "David Voniga" Giroc ( nota 9,40);
  • Premiul I : Popa Diana, clasa a VIII - a, Şcoala Gimnazială Dumbrăviţa (nota 9,00).

Cinste învingătorilor, felicitări tuturor participanților!