În fiecare an, 22 martie reprezintă Ziua Mondială a Apei.

Liceul nostru a marcat această zi prin proiectul interdisciplinar „ Apa esenţa vieţii” organizat de prof. Costa Melentina. Au participat elevii claselor a V – a până la clasa a X – a, coordonaţi de profesorii: Ivan Luminiţa, Liseţchi Violeta, Golban Miloranca, Paşca Angela, Secoşan Marieta, Muscalu Bogdan şi Dinu Camelia.

Activitatea s-a desfăşurat sub formă de concurs, fiecare clasă având câte un echipaj din 5 elevi.

Prezentarea fiecărui proiect s-a derulat sub diferite sloganuri: „ Viaţa dintr-o picătură”, „Apa la romani”, „Apa înseamnă viaţă. Viaţa mea şi a ta!”, „Proprietăţile apei”, „ Apa nu curge, sculptează”,”Apa, creaţia lui Dumnezeu şi Circuitul apei în natură.”

Prezentarea proiectelor a fost notată de cadrele didactice prezente şi a fost întocmit următorul clasament:

  • Locul I – echipajul clasei a VIII – a;
  • Locul II – echipajul clasei a X – a;
  • Locul III – echipajul clasei a V – a  A.

Celelalte echipaje primind menţiune.

Mulţumim tuturor participanţilor pentru implicare şi felicitări câştigătorilor.